MANİSA’DAN GÜZELÇAMLI ATATEPE ZİRVESİNE

13 Mart 2022 sabah saat 06:30’da Manisa’dan yola çıkarak 180 km uzaklıkta Kuşadası Güzelçamlı Beldesine ulaştık. Ülkemizi esir alan Sibirya AYBARS soğukları nedeniyle sıcaklığın gece -5 derece olduğu bölgemizde biraz üşüyerek seyahat ettik. Normalde Ege’nin kıyı kesimlerinde böyle soğukların özellikle MART ayında görülmesi hepimizi şaşırttı.

Güzelçamlı’ya ulaştıktan sonra bir kahvede kahvaltımızı yaptık ve son hazırlıklarımızı yaparak planlanan rotadan 1040 rakımlı ATATEPE diğer adıyla AYRICA DAĞI’na tırmanışa geçtik. ATATEPE, Dilek Yarımadası içinde yer alan en yüksek tepelerinden birisi. Atatepe’nin en belirgin özelliği, Kuşadası körfezine hakim ve en yüksek tepe olması ve muhteşem manzarası dağcıları kendisine çekiyor.

Atatepe’nin doğu eteklerinde yer alan BAL DERESİ’nin doğusundaki orman yollarından 7 km mesafe kaydedip 650 rakımlara yükseldikten sonra TEKÇAM kavşağında Bal Deresine doğru inişe geçtik. Dere yatağından 2 km güneye doğru yürüdükten sonra ATATEPE’nin güneydoğu sırtına ulaştık. Dağın güneydoğu sırtından zirveye doğru %40 eğimli arazide tırmanışa geçtik. Saat 14:10’da güçlükle de olsa zirveye ulaşmayı başardık. Saat 10:00’da Güzelçamlı’dan yürüyüşe başlamıştık. Toplam bin metre tırmanarak 4 saatte zirveye ulaşmış olduk.

Bu faaliyetin albüm hikayesine https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159258894509652 adresinden ulaşabilirsiniz. Faaliyetin parkur kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/guzelcamli-atatepe-anemon-trekking-97494436 adresinden erişebilirsiniz.

yavuz

2014 yılından beri Anemon Trekking Spor Kulübünün faaliyetlerini organize ediyorum. Rota çizip dağlarda yürüyorum. Dağcılık ve doğa sporlarına merakınız varsa faaliyetlerimize katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın