ARŞİVLER

Arşiv İçeriği

Aylık arşiv 26 Nisan 2022

23 NİSAN’I LATMOS TEKERLEKTEPE’DE KUTLADIK

Latmos Beşparmak Dağları Tekerlektepe Zirvesi

23-24 Nisan 2022 tarihlerinde Latmos Beşparmak Dağlarında kamplı faaliyet düzenledik.

23 Nisan 2022 sabah İzmir ve Manisa’dan gelen dağcılar ile Muğla’nın Milas ilçesine bağlı AKÇALI köyünde saat 08:00’de buluştuk. Köyün 2 km ilerisinde 601 rakımlı ormanlık alandan başlayarak planlanan rotadan Latmos Beşparmak Dağları’nın zirvesi TEKERLEKTEPE’ye doğru yola çıktık.

Saat 12:30’da 1370 rakımlı TEKERLEKTEPE zirvesine ulaştık. Toplu halde seremoni yaparak 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramının 102. yıl dönümünü kutladık.

Latmos Tekerlektepe Zirvesi

Daha sonra aynı rotadan Akçalı köyüne doğru inişe geçtik. 4 arkadaşımız bizden ayrılarak bacadan geçerek Gölyaka köyüne doğru farklı bir rotadan inişe geçti. 23 Nisan Faaliyeti saat 17:15’de aynı noktada sonlandırarak kamp kurmak için Kapıkırı köyüne araçla yola çıktık.

Kapıkırı köyünde akşam kampımızı kurduk. Heraklia Antik Kenti üstünden, Bafa Gölünün karşı kıyısından muhteşem günbatımını izledikten sonra yemeklerimizi yedik ve dinlenmeye çekildik.

Sabah saat 06:00’da kalktık. Sabah kahvaltımızı yaptık. Çadırlarımızı topladık. Kapıkırı köyü Heraklia Antik Kentini gezdik.

Kapıkırı köyünün tarihi yerlerini gezdikten sonra son hazırlıklarımızı yaparak Saat 10:00’da yürüyüşe başlayarak, 15 km mesafeli KAPIKIRI-İSA MAĞARASI-YEDİLER MANASTIRI-GÖLYAKA arasındaki tarihi KARİA yolunun bir bölümünü yürümeye başladık. Saat 11:10’da İsa’nın Mağarasına ulaştık. Mağaranın tahrip edildiğini görünce üzüldük 🙁

Bu mağarada küçük bir mola verdikten sonra Yediler Manastırına doğru yola çıktık. Saat 14:00’de Yediler Manastırına ulaştık. Manastırın etrafındaki tarihi yerleri gezdikten sonra Kerdemelik bölgesindeki neolatik resimleri görmek için yola çıktık. Saat 15:30’da güçlükle de olsa neolatik resimlerin olduğu mağarayı bulduk ve resimleri fotoğrafladık. Daha sonra Gölyaka’ya indik. Gölyaka’dan sahilden Kapıkırı’na yürüyerek ulaştık ve saat 17:50’de faaliyeti sonlandırdık ve Manisa’ya dönüşe geçtik.

23-24 Nisan tarihlerinde dolu dolu Beşparmak Dağlarını gezip arşınlayarak güzel bir ANEMON TREKKİNG etkinliğine imza attık. Katılan arkadaşlarımızı tebrik ederiz.

23 Nisan Akçalı-Tekerlektepe Rota Kaydı https://www.wikiloc.com/hiking-trails/akcali-latmos-zirve-anemon-trekking-100828176

23 Nisan Akçalı-Tekerlektepe Faaliyeti Albüm Hikayesi https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159330087759652

24 Nisan Kapıkırı-İsa Mağarası-Yediler Manastırı-Kerdemelik-Gölyaka Rota Kaydı https://www.wikiloc.com/hiking-trails/kapikiri-isa-magarasi-yediler-manastiri-kerdemelik-anemon-trekking-100949376

24 Nisan Kapıkırı-İsa Mağarası-Yediler Manastırı-Kerdemelik-Gölyaka Albüm Hikayesi https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159330113019652

KARAKUZU KANYONUNDA ŞELALELERE DOYDUK

10 Nisan 2022 Pazar günü İzmir’in Aliağa İlçesine bağlı Karakuzu köyünde Karakuzu Kanyonu Şelale Şenliği düzenledik. Saat 08:00’de Karakuzu köyünden doğu yönünde 4 km kadar patikalardan yürüdükten sonra Karakuzu Kanyonuna girdik. Kanyonda ilk durağımız MEDİNE’nin ŞARLAĞI adında ki 20 metre yüksekliğindeki ŞELALE oldu.

Fakat bu sene yağışların çok az olması nedeniyle HAYAL KIRIKLIĞINA uğradık. Yine de bu halinin fotoğraflarını çektikten sonra burada bir kahvaltı molası verdik ve Planlanan rotadan Karakuzu Kanyonunun derinliklerine doğru yükselmeye devam ettik.

Mağaradan Karakuzu Kanyonu

Medine’nin Şarlağı’ndan sonraki küçük şelaleler daha canlı akıyor ve havuzları berrak pırıl pırıl su ile doluydu. Bu bizi heyecanlandırdı. Neşemiz yerine geldi. Daha heyecanlı bir şekilde yukarıdaki takım şelale ve havuzlarına doğru yükselişimizi sürdürdük. Saat 12 civarında kanyon içinde 2 km yükseldikten sonra KARAKUZU ŞELALESİNE ulaştık. Şelale o kadar güzel akıyor ve havuzu içindeki suya etrafını çevreleyen volkanik kayaların gölgesi muhteşem bir şekilde yansıyordu.

Karakuzu Şelalesi Aliağa/İZMİR

Burada da 15 dakika mola verip doya doya bu güzelliği seyrettikten sonra kanyon içinde yukarıya doğru tırmanmaya devam ederek öbür havuzlara doğru ilerlemeye devam ettik. Birbirinden güzel 6 farklı havuz ve şelalesini geçtikten sonra kanyonun dağın üstündeki başlangıç noktasına ulaştık. Ovacık Yaylası ile Kanyon birleşimindeki muhteşem ÇINAR’ın yanındaki çeşmeden doya doya su içerek ferahladık. Burada da 15 dakika mola verdikten sonra bu sefer muhteşem güzelliği ile büyüleyen ÇAL GÖLÜ’ne doğru yükselmeye devam ettik.

Ovacık Yaylası Çınar

ÇAL GÖLÜ’nün Çandarlı Körfezi manzaralı muhteşem kıyısında oturup doya doya bu manzaranın tadını çıkardıktan sonra Karakuzu köyüne doğru yola çıktık.

Karakuzu köyünün üstündeki Karakuzu Tepesine tırmanıp buradan İzmir Körfezi girişi, Foça koyları, Çandarlı körfezi, Aliağa Nemrut Limanı, Şakran Körfezi ve Yund Dağları arasındaki gerdanlık Güzelhisar Barajı manzaralarını izleyerek köye doğru inişe geçtik.

Karakuzu Tepesi

Toplam 22 km yol yürüyüp ortalama bin metre irtifa yükseldik. 11 saat süren faaliyet sonunda bol miktarda GÜZEL ANI bırakarak MUTLU bir şekilde KARAKUZU ŞELALE ŞENLİĞİ faaliyetimizi sonlandırdık. Sizlerde güzel anılar biriktirmek ve sağlığınıza sağlık katmak istiyorsanız bize katılın.

Bu faaliyetin albüm hikayesine https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159306165724652 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu faaliyetin parkur kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/karakuzu-kanyonu-selaleri-cal-golu-anemon-trekking-99600642 adresinden ulaşabilirsiniz.

FAALİYETLERİMİZE ANTALYA’DAN ÖDÜL GELDİ

Antalya’nın İLK Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi olan Ahmet Kemal GÜNEŞ hocamız 7 Nisan 2022 tarihinde Manisa’ya gelerek duayyen dağcı Ali Haydar AKSAKAL, dağcı-araştırmacı Cumhur KAVÇAK, Anemon Trekking Spor Kulübü Lideri Yavuz ALNIAK ve dağcı arkadaşımız Zeynep ÇELİK’e plaket ve ödüllerini takdim etti. A.Kemal GÜNEŞ 1986-2006 yılları arasında Antalya il temsilcisi olarak görev yaptı. Dağcılık hayatı boyunca 22 Ciltlik dağcılık arşivi ve faaliyet envanteri oluşturdu.

İki yaşayan tarih ve duayyen dağcı Ali Haydar AKSAKAL’ın ve A.Kemal GÜNEŞ hocamızın yanında olmak bizleri onore etti.

A.Kemal GÜNEŞ hocamıza verdiği ödül,plaket ve 22 Ciltlik Dağcılık Ansiklopedisi hediyesi nedeniyle çok çok teşekkür ediyoruz.

KARAKUZU KANYONU ŞELALE ŞENLİĞİ

İzmir’in Aliağa İlçesine bağlı Karakuzu köyünden başlayarak planlanan rotadan Karakuzu Kanyonuna girilecektir. Basamak şeklinde birbirinden güzel takım şelalelerin kıyısından geçtik sonra Dumanlıdağ’ın kuzey eteklerindeki dillere destan güzelliği ile büyüleyen ÇAL GÖLÜNE doğru tırmanıldıktan sonra burada öğle molası verilecek. Öğle molası sonrası farklı bir rotadan başlangıç noktamız Karakuzu köyüne inilerek faaliyetimiz sonlandırılacaktır. Tahmini mesafe 20 km ve tahmini irtifa 900 metredir. Bahar aylarınında keyifli bir doğa yürüyüşü ypamak isteyen herkes faaliyetimize davetlidir.

Program :

10 NİSAN Pazar

07:00 Manisa’dan Karakuzu köyüne hareket ve Büyük Sümbüller köyünde kahvaltı.
08:30 Karakuzu köyüne varış ve yürüyüşe başlama
19:00 Tahmini Faaliyet bitişi ve dönüş

KAYIT ve BİLGİ İÇİN :

Anemon Trekking Whatsap Hattı : 0-850-303 91 11 veya Önder ERGÜL ile 0 534 737 95 35 numaralı telefondan irtibata geçebilirsiniz.

Anemon Trekking Whatsap Duyuru Gurubuna üye olarak bundan sonraki etkinliklerimizden haberdar olmak için

WHATSAP İÇİN https://chat.whatsapp.com/EstLmUsfztaBqgDSmO8fPZ

TELEGRAM İÇİN https://t.me/anemontrekking