ARŞİVLER

Arşiv İçeriği

Aylık arşiv 29 Temmuz 2021

SANDRAS DAĞINA SAHİP ÇIKALIM

10 Temmuz 2021 tarihinde SANDRAS DOĞA PLATFORMU’nun düzenlediği etkinlikte doğaseverler SANDRAS DAĞI bölgesinde açılması planlanan, ruhsat verilen 14 MADEN alanının iptali için toplandılar.

Hali hazırda işleyen Gökçeova Gölü kıyında ALTIN SİVRİSİ Dağı eteğindeki ALFA OLİVİN maden ocağına doğru pankartları açarak yürüyüş yaptılar.

Sandras Dağı için change.org sitesinde başlatmış olduğumuz iki tane kampanya var. Bu kampanyalara destek vererek, SANDRAS DAĞININ KORUNMASI için katkı sağlayabilirsiniz.

KAMPANYALAR

Birinci kampanya geçen yıl benim başlattığım GÖKÇEOVA GÖLÜNÜN kıyısındaki ALFA OLİVİN TAŞ OCAĞI MADENİNİN kaldırılması ile ilgili https://www.change.org/GokceOvaGoluYokOlmasin kampanyası

İkinci kampanya ise SANDRAS DAĞI KORUMA PLATFORMU adına Neşe Yüzak’ın başlattığı SANDRAS DAĞININ bütün alanlarını kapsayan yerlere verilen 14 MADEN İŞLETME RUHSATININ iptal edilmesi ile ilgili olan http://chng.it/hXMpczvYnm kampanyası.

Her iki kampanyayı da imzalayarak SANDRAS DAĞINDA YAPILAN VE DAHA SONRA YAPILMAK İSTENEN DOĞA KATLİAMLARINDAN herkesin haberdar olarak, DEVLETİN UYANMASINI VE KENDİNE GELMESİNİ sağlayabilirsiniz.

SANDRAS DAĞI KUZEY TRANSI

11 Temmuz 2021 saat 05:00’de yürüyüşe hazır şekilde Gökçeova Gölünden planlanan rotadan yürüyüşe başladık. Saat 08:00’de Sandras Dağının en yüksek noktası 2300 rakımlı Çiçekbaba Tepesine ulaştık. Burada kahvaltı molası verdikten sonra Sandras Dağı platosunun ortasından geçerek Kartal Gölü Doğa koruma havzasına indik. Daha sonra Sandras Dağı Kuzey eteklerinden dolaşarak Topuklu Yaylası üstündeki tepelere geldik. Buradan güneye doğru dönerek Saat 17:00’de başlangıç noktamız Gökçeova gölüne ulaştık. Toplamda 750 metre irtifa ve 19 km mesafe kaydederek bölgey yeni bir rota kazandırdık. Bu faaliyete katılan arkadaşlarımızı tebrik ederiz.

Gerçekleştirilen bu faaliyetin rotasına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/sandras-kuzey-transi-anemon-trekking-78028914 adresinden ulaşabilirsiniz.

SANDRAS DAĞI ALTIN SİVİRİSİ TEPESİNE ÇIKTIK

10 Temmuz 2021 Cumartesi günü sabah saat 11:00’de Sandras Dağı Gökçeova Gölünde Türkiye’nin dört bir tarafından gelen doğaseverler ile bölgede faaliyet gösteren ve ruhsatlandırılan maden sahalarına karşı protesto eylemi yapıldı. Daha sonra Gökçeova Gölünün su kaynağı 2080 metrelik ALTIN SİVRİSİ tepesine 1750 rakımlı Gökçeova Gölünden başlayarak tepenin batısından zirvesine tırmandık. Zirvede seremoni yaptıktan sonra tepenin doğusundan inerek tekrar Gökçeova gölüne ulaştık.

Faaliyetin Rota Kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/altinsivrisi-anemon-trekking-78051771 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu faaliyetin albüm hikayesi ve fotoğraflarına https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10158820491344652 adresinden ulaşabilirsiniz.

SANDRAS DAĞINDA BULUŞTUK

10 Temmuz 2021 tarihinde Türkiye’nin dört bir tarafından gelen doğaseverler Sandras Dağında ruhsat verilen 14 Maden Sahasına karşı mücadele edebilmek ve tüm dünyaya seslerini duyurabilmek için bir araya geldi. Sandras Dağı ve suyun önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı. Daha sonra Gökçeova Gölünün güneyinde yükselen Altınsivrisi Tepesi eteğindeki ALFA OLİVİN sahasına doğru yürüyüşe geçildi. Bu madene ruhsat veren kurumlar, şirket alkışlarla protesto edildi.
Sandras Dağında ruhsat verilen sahaların iptal edilmesi için http://chng.it/TVF7MYQkrd linkindeki kampanyayı imzalayıp paylaşarak buranın doğal güzelliğinin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Faaliyetin Albümüne https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10158816924219652 adresinden ulaşabilirsiniz.

HAKKARİ DAĞLARI BUZULLARI VE GÖLLERİ

Güneydoğu Hakkari ili içinde yer alan Cilo-Sat Dağları, Türkiye'nin Güney sınırları boyunca Batı'dan Doğu'ya uzanan Toros (Toros) sıradağlarının doğu uzantısıdır. Bu dağ silsilesi aslında Himalaya dağ kuşağının en batı bölümünü oluşturur. 4136 metre ile Uludoruk (Resko) zirvesi Cilo dağlarının en yükseğidir; 3794 metreye yükselen Çatalkaya (Samdi), Sat dağlarını taçlandırıyor. Hem genel görünümü hem de buzul topografyası ile Alpleri andıran Cilo-Sat dağları, Türkiye'de buzullardan en çok etkilenen bölgelerdir. Dağların yüksek rakımları, buzul oluşumunun ve su erozyonunun etkilerine tanıklık eder. Benzersiz şekilli on buzuldan en büyüğü olan İzbirak, beş kilometre uzunluğunda, 500-600 metre genişliğinde ve 100 metre derinliğe ulaşıyor.
Dağ silsilesinin güney üsleri boyunca geniş bir kurak genişlik uzanır. Bunun aksine yaylalar kış aylarında bol yağış alır. Tepeler ve tepeler arasında, kırsal yerleşimlerle noktalı yeşil ve verimli vadiler, onları asma ve meyve tarımı için ideal kılan ılıman bir iklime sahiptir.

Alçak vadilerin üzerinde, 2000 ila 3100 metre arasındaki rakımlarda dağ yamaçlarını alpin çayırlar kaplar. Bu meralarda otlayan evcil hayvan sürüleri bölgenin başlıca ekonomik faaliyetini oluşturmaktadır.

Geziler ve Tırmanışlar

Zorlu ve yüksek zirveler, yüksek buzullar, buzul nehirleri ve hızlı akan akarsular, Cilo-Sat dağlarını dünya çapında öneme sahip hem büyüleyici bir coğrafi hem de jeolojik alan haline getirmek için birleşir. Yaz gezileri için en uygun zaman Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Kış tırmanışı için en uygun aylar Şubat ve Mart aylarıdır.

Oraya Ulaşım

Cilo-Sat dağlarına ulaşmak için Ankara'dan karayolu, demiryolu veya havayolu ile Van'a gidin ve ardından 245 km'lik karayolunu takip ederek Hakkari'ye gidin. Serpil köyü, Uludoruk'a çıkış için bir rota sunuyor; Cilo'nun batı yakasındaki bir diğer rota ise Dezköy.

Bölgesel Gezilecek Yerler

Cilo ve Sat dağlarında uçsuz bucaksız bir yayla kültürü gelişmiş, rengarenk giyinmiş yerel nüfusun yüksek otlaklara yaz göçü harika bir manzara. Dağ buzulları, hızla akan balıklarla dolu nehirler ve güzel buzul gölleri bölgenin doğal harikalarından birkaçıdır.

Wikiloc Rotası : https://tr.wikiloc.com/dagcilik-rotalari/map-hiking-trails-cilo-sat-4911314