HATALI WİKİLOC KAYITLARINI ARAZİDE BERTARAF ETME

Genellikle faaliyetlerimizde bilgisayar üzerinden çizdiğim HASSAS ÖLÇÜMLÜ, EĞİM HESABI yapılmış REFERANS ROTALARI telefon veya GPS cihazına yükleyerek faaliyetlere gidiyorum. Fakat 24 Aralık 2023 Pazar günü Evrenli köyü üst mahalleden başlayarak 1880 rakımlı Alaşehir Bozdağ zirveye giden faaliyette, daha önce bölgeye gelip yürüyüş yapan dağcılardan birisinin rotasını referans alıp kullandık. Arazi her yönden zirveye doğru yol verdiği için ve alternatif geçiş güzergahları olduğu için referans rotasını masa başında çok fazla incelemeden faaliyet günü yola koyulduk. Faaliyetlerimizde rotaya sadık kaldığımız için geniş bir yol olmasına rağmen ısrarla rota çizgisini takip ettik fakat daha faaliyet başlangıcında çok sık makilik bir alana rotanın yönlendirdiğini fark edince kayıtlı rotada hata olduğunu daha faaliyet başlangıcında anladık. Faaliyetimiz bittiğinde bugün bu rotanın niçin hatalı olduğunu incelemek için indirip HGM KÜRE programında açtım. Rotanın GPS sinyalinin zayıf aldığı noktalarda veya GPS cihazındaki iletişim problemleri nedeniyle sapma yaparak kaydettiğini fark ettim.

Sonuç olarak eğer başka birine ait kaydedilmiş bir rotayı REFERANS ROTASI olarak kullanacaksanız. Daha önce gittiğiniz bir bölge değilse gideceğiniz yer, ciddi risk barındıran TEKNİK KAYA kulvarları içeriyorsa, MUTLAKA ROTAYI BİR BİLGİSAYAR ORTAMINDA incelemelisiniz. YOKSA ARAZİDE BÜYÜK SORUNLAR YAŞAYABİLİRSİNİZ.

Örnek:

Fotoğrafta kaydedilmiş rotadaki sapmalar SARI ÇİZGİDE görülüyor. Doğru olan rota kırmızı çizgi ile program üzerinde düzelttim.