AKHİSAR DOĞANKAYA ŞELALESİNİ GÖRDÜK

DOĞANKAYA ŞELALESİNİ GÖRDÜK

26 Kasım 2023 Pazar günü sabah saat 07:00’de Manisa’dan yola çıktık. Akhisar’a geldik. Kahvaltı yaptık. Kahvaltı sonrası Akhisar’a 25 km uzaklıktaki DOĞANKAYA köyüne geçtik. Köyde son hazırlıklarımızı yapıp planlanan rotadan yürüyüşe başladık. 2 km sonra köyün yakınındaki DOĞANKAYA ŞELASİNE ulaştık. Fotoğraf çekimleri sonrası YAYLA TEPE’ye doğru yükselmeye başladık. Havanın iyice bozması, şiddetli fırtına ve yoğun yağış nedeniyle geri dönme kararı aldık. Toplam 3,5 km yürüyüş yaparak faaliyeti sonlandırdık. Faaliyet sonrası köyde AKHİSAR KÖFTE molası verdik. Mola sonrası son çaylarımızı içip dönüşe geçtik. Faaliyetimize katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz. Bir sonraki faaliyette görüşmek dileğiyle. Faaliyetlerimiz hakkında bilgi almak için anemontrekking.com adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu faaliyetin parku kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/dogankaya-selalesi-anemon-trekking-154191931 adresinden ulaşabilirsiniz.

#doğankaya #akhisar #manisa

ALAÇATI KOYLARI FAALİYETİMİZİ TAMAMLADIK

ALAÇATI KOYLARI FAALİYETİMİZİ TAMAMLADIK

19 Kasım 2023 tarihinde planlı faaliyetlerimizden Alaçatı Koyları (Deliklikoy) faaliyeti için Manisa’dan saat 07:00’de yola çıktık. Alaçatı’ya geldikten sonra sabah kahvaltımızı yaptık. Sabah kahvaltısı sonrası başlangıç noktamız Zigana Resort Hotelin bulunduğu HASANPINAR KOYUNA geldik. Buradan başlayarak koyu işgal eden Zigana Resort’un TESİS ÇIKINTILARINI güçlükle geçerek yürüyüşümüze başladık. Siırasıyla Mehmet Koyu, Gedikli Koy, Deliklikoy, Oğuz koyu, , Kleopatra plajlarını içine alan altı kilometrelik sahil yürüyüşünü tamamladıktan sonra orman yollarından başlangıç noktamıza dönerek 11 kmlik faaliyetimizi tamamlayarak geride güzel anılar bıraktık.

Bu faaliyetin parku kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/alacati-koylari-anemon-trekking-153594634 adresinden ulaşabilirsiniz.

#alaçatı #çeşme #deliklikoy #izmir #klepotrakoyu #oğuzkoyu

KULA JEOPARK BİZİ BÜYÜLEDİ

12 Kasım 2023 tarihinde planlı faaliyetlerimizden Kula Divlit ve Peribacaları faaliyeti için Manisa’dan saat 07:00’de yola çıktık. Salihli’nin Sart köyünde sabah kahvaltısı yaptıktan sonra Kula Peribacalarına doğru yola devam ettik. Kula Peribacalarını gezdikten sonra Çakırca köyünde bulunan BAZALT KAYA Sütünlarını gezdik, daha sonra SODALI GÖL’ü ziyaret ettik. Sodalı Gölden sonra Kula Jeopark içindeki DİVLİT TEPEYE 250 metre tırmanış yaptık BAYRAK açtık. Öğle yemeği sonrası Kula çıkışındaki Sandal köyüne geçerek köyün 3 km ilerisindeki SANDAL TEPE’ye ikiyüz metre tırmanış yaptıktan sonra günü tamamlayarak dönüşe geçtik. Bu güzel faaliyete katılan arkadaşlarımızı yürekten tebrik ederiz.

#kula #kulajeopark #sandaldivliti #divlittepe #sodalısu

SPORCUMUZ ÖNDER ERGÜL ÖDÜL ALDI

Türkiye Dağcılık Federasyonu Antalya İl Temsilcisi Kemal GÜNEŞ Manisa’ya geldi. Manisa Kültür Sitesi altındaki Niobe Sanat ve Kültür Evinde yapılan törende sporcumuz Önder ERGÜL’e dağcılıktaki başarısı, doğa sevgisi nedeniyle bir plaket ve tarihi GÜMÜŞ para hediye edildi. Aynı törende efsane dağcı ve düşünür Ali Haydar AKSAKAL’ın ablası emektar öğretmen Bedriye AKSAKAL’a Türk Eğitim camiasına verdiği emekleri nedeniyle plaket ve çeyrek altın hediye edildi. Kendilerini tebrik ediyor, yaşamlarında mutluluk diliyoruz.

CUMHURİYETİN YÜZÜNCÜ YILI KUTLU OLSUN

CUMHURİYETİN 100.YILINA YAKIŞIR VE ANLAMLI TIRMANIŞ

Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşunun 100.YIL DÖNÜMÜNDE 29 Ekim 2023 sabah saat 07:00’de Manisa Cumhuriyet Meydanında buluştuk. Toplu fotoğraf çekildikten sonra 800 metre mesafedeki Manisa Şehitliğine yürüdük. Manisa Şehitliğinde ŞEHİTLERİMİZ için SAYGI DURUŞUNDA BULUNUP, İSTİKLAL MARŞIMIZI okuduktan sonra Şehitliğin muhtelif yerlerinden BİRER AVUÇ VATAN TOPRAĞI aldık.

Daha sonra Şehitliğin karşısındaki KIRTIK MEZARLIĞI girişinde kabri bulunan MANİSA TARZANI AHMET BEDEVİ’nin mezarından toprak alıp dua okuduk.

Şehitlikten 1500 metre yüksekliğindeki Spil Dağına doğru tırmanışa geçtik. Alaybey Falezileri üzerinden ilk durağımız 400 rakımlı KARAKAYA TERASLARINA yükseldik, Karakaya Teraslarında beş dakika mola verdik.

Karakaya Teraslarından 650 rakımdaki ARMUTSUYU ÇEŞMESİNE yükseldik. ARMUTSUYU ÇEŞMESİNDE 15 dakika kahvaltı molası verdik.

Armut suyu Çeşmesinden Spil Önduvar Klasik Rotasına giriş yaptık. Spil Önduvar Klasik rotadan beşyüz metre kaya tırmanarak SPİL BAYRAKTEPE’ye ulaştık. Spil BAYRAK TEPE’de toplu fotoğraf çekildikten sonra ŞEHİTLİKLERDEN getirdiğimiz KUTSAL VATAN TOPRAĞINI zirveye serptik.

Zirve seremonisi bittikten sonra Çampınarı Çeşmesinde öğle molası verdik. Öğle molası sonrası Çampınarı gazinosundan başlayarak Merdivenik, Çaybaşı Kanyonu, Oduncu Yolu, Manisa Kalesi-Ağlayankaya rotasından Ulu Camii üstüne indik. Ulu Camii sırtından geçerek Alaybey’de parkurumuzu sonlandırdık.

Sabah saat 07:00’de başlayan faaliyetimiz 11 saat 27 Dakika sürdü. Toplam 20 kilometre mesafe kaydettik, 1587 metre irtifa yükseldik.

Faaliyetimizin rota kaydına : https://www.wikiloc.com/…/alaybey-armut-suyu-spil-on… adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu faaliyetin video özetini https://www.youtube.com/watch?v=BbLztBCjr88 adresinden izleyebilirsiniz.

Bu anlamlı faaliyete katılım sağlayan Manisa Fırtına Dağcılık, Saruhanbey Dağcılık, Niobe Dağcılık, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi sporcularına teşekkür ederiz.

NİCE YÜZYILLARA DİYEREK CUMHURİYETİMİZİN YÜZÜNCÜ YILI KUTLU OLSUN. KURUCUMUZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMAK ÜZERE ŞEHİTLERİMİZİN RUHU ŞAD OLSUN.

#29ekimcumhuriyetbayramı #anemontrekking #yüzüncüyıl #manisa #spildağı #şehittopraklarızirvelerde

DİLEK YARIMADASI & ZEUS MAĞARASI

DİLEK YARIMADASI KOYLAR & ZEUS MAĞARASI

22 Ekim 2023 Pazar günü Manisa’dan saat 06:00’da yola çıkan katılımcılarımız Torbalı’nın Çaybaşı köyünde sabah kahvaltısı yaptıktan sonra Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı Güzelçamlı Beldesinde bulunan Dilekyarımadası Milli Parkı içine girdik. Milli parkın sivillere açık en son koyu olan Karasu koyundan başlayarak Kalamaki koyuna, oradan Aydınlık koyuna doğru beş kilometre yürüyüş yaptık. Yürüyüş sonrası Aydınlık koyunda denize girip çıktıktan sonra milli parkın çıkışındaki ZEUS MAĞARASINI ziyaret ettik. Küresel İklim krizi nedeniyle mağaradaki suyun azaldığını gördük. Umarım tüm dünyayı etkileyen kuraklık biter ve dağlarımız eski güzelliklerine kavuşur. Faaliyetimiz bittikten sonra Güzelçamlı merkezdeki kahvelerde son çaylarımızı içtikten sonra geride GÜZEL ANILAR bırakarak dönüşe geçtik.

ANEMON TREKKİNG ile bu güzellikleri sizlerde yaşamak isterseniz aramıza katılın. anemontrekking.com sitemizi ziyaret edin.

TÜRKMENKÖY’DEN TÜRKMEN ŞELALESİNE

15 Ekim 2023 Pazar günü Manisa ve Akhisar’dan gelen katılımcılar ile Türkmenköy Şelalesi faaliyeti için Yunt Dağı Büyüksümbüller köyünde buluştuk. Burada kahvaltı yaptıktan sonra yol üstündeki Obasya Kültür Merkezini gezdik. Gezi sonrası Türkmen köyüne doğru yola çıktık. Türkmenköy’de son hazırlıklarımızı yaptıktan sonra köyün doğusunda ormana girdik. Orman yollarından Turgut köyünün kuzey eteklerine doğru yükseldik. Vadi içinden batıya doğru giderek Türkmenköy Şelalesinin üst düzlüğüne ulaştık. Türkmen Şelalesinin döküldüğü üst dere yatağında öğle molası verdik. Öğle molası sonrası Büyük Şelale altına indik. Büyük Şelale altında 10 dakika mola verdikten sonra Küçük Şelale altına indik. Burada da 10 dakika mola verdikten sonra Türkmen köyüne Şelale klasik orman yolundan dönüşe geçtik. Türkmen köyüne geldikten sonra 15 km mesafe kaydedip 450 metre irtifa yükseldiğimiz faaliyeti sonlandırdık. Doğa içinde spor ve sağlık dolu bir günü geride bırakarak dönüşe geçtik. Faaliyeti başarıyla tamamlayan herkesi tebrik ederiz.

Bu faaliyet ile ilgili daha fazla fotoğraf için https://www.facebook.com/media/set/?vanity=onder.ergul.5&set=a.2950427611758651

#türkmenşelalesi #türkmenköy #manisa #anemontrekking

SALİHLİ KURŞUNLU ŞELALERİ

8 Ekim 2023 tarihinde sabah saat 06:45’te Manisa’dan Salihli’nin Sart köyüne yola çıktık. Sart köyü kahvesinde kahvaltı yaptıktan sonra Salihli’nin Kurşunlu Kaplıcalarına geldik. Kurşunlu kaplıcalarından yürüyüşe başlayarak Kurşunlu Deresi içinden Bahçecik köyü sırtlarına yükseldik. Bahçecik köyü sırtından Kurşunlu Deresi Kanyonuna girdik. Kanyonun doğu eteklerinden BÜYÜK KURŞUNLU ŞELALESİNE doğru boru yolunu takip ederek ulaştık. Burada öğle molası verdikten sonra kanyonun batı kıyısından Allahdiyen köye geldik. Allahdiyn köyünde çay molası verdikten sonra asfalt yoldan Kurşunlu kaplıcalarına ulaşarak 19 km’lik faaliyetimizi tamamladık.

Faaliyetimizin parkur kaydına https://www.wikiloc.com/…/kursunlu-selalesi-vadisi… adresinden ulaşabilirsiniz.

BARANDA GÖLÜNDEN GİRDEV GÖLÜNE, GİRDEV GÖLÜNDEN EREN DAĞI ZİRVESİNE KAMP YÜKÜ İLE TIRMANDIK

16 Eylül 2023 sabah saat 05:00’te Manisa’dan iki kişi (Önder Ergül ve Yavuz Alniak) yola çıkarak Denizli’ye saat 08:00’de geldik. Denizli’den Osman ÜNLÜ’nün evinde sabah kahvaltısı yaptıktan sonra Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı İslamlar köyünün üstünde yer alan 1530 rakımlı Baranda Gölüne ulaştık. Baranda Gölünde çevre gezisi sonrası son hazırlıklarımızı yapıp KAMP YÜKÜMÜZ ile planlanan rotadan Baranda Gölü ile Girdev Gölü arasındaki hakim tepe olan TEZEKLİ DAĞI (2100) zirvesine ulaştık. Burada seremoni yaptıktan sonra 1700 rakımlı Girdev Gölünün doğu kıyısına doğru inişe geçtik. Saat 18:30’da göl kıyısında kamp kurduk.

17 Eylül 2023 sabah saat 05:00’te kalktık. Kampı topladık. Saat 06:45’te 2700 rakımlı Eren Dağı zirvesine doğru doğu sırtından tırmanışa geçtik. Saat 12:30’da bin metre irtifa yükselerek ulaştık. Burada seremoni yaptıktan sonra EREN DAĞININ güney sırtından Girdev Gölünün batı kıyısına doğru inişe geçtik. Saat 15:00’de göl kıyısına ulaştık. Gölün etrafını turlamak için zaman kalmadığı için gölün doğu kıyısından Kemikli Tepenin doğu sırtından BARANDA GEDİĞİNE doğru yan geçiş yaparak saat 20:00’de ulaştık. Baranda Gediğinden Baranda Gölü kıyısında saat 21:15’de faaliyeti sonlandırdık. Kamp yükümüzü aracımıza yükleyerek dönüşe geçtik.

Birinci gün (16.09.2023) Kamp yükümüz ile Baranda Gölünden Girdev Gölüne 7,81 km mesafe kaydedip 576 metre irtifa yükseldik.

Birinci gün rotası : https://www.wikiloc.com/…/baranda-girdev-golu-anemon…

İkinci gün (17.09.2023) Kamp yükümüz ile Girdev Gölünden Eren Dağı zirvesine yükselip Girdev Gölüne inip, ardından Baranda Gediğini aşıp Baranda gölüne geldiğimiz faaliyette 21,13 km mesafe kaydedip, 1422 metre irtifa yükseldik.

İkinci gün rotası : https://www.wikiloc.com/…/girdevgolu-eren-dagi-baranda…

İki günde toplamda ikibin metre irtifa kaydedip, 29 km mesafe kaydettik.

Bu zorlu KAMP YÜKLÜ faaliyeti tamamlamayı başaran Yavuz ALNIAK, Önder ERGÜL ve Osman ÜNLÜ’yi kutlarız.

Faaliyetin beslenme programı : https://www.instagram.com/p/CxX51-UNSYy/?img_index=1

Anemon Trekking etkinliklerine katılmak ve daha önceki faaliyetlerimizi incelemek için anemontrekking.com sitemizi ziyaret edebilirsiniz.