ARŞİVLER

Arşiv İçeriği

Aylık arşiv 30 Ekim 2023

CUMHURİYETİN YÜZÜNCÜ YILI KUTLU OLSUN

CUMHURİYETİN 100.YILINA YAKIŞIR VE ANLAMLI TIRMANIŞ

Türkiye Cumhuriyetinin Kuruluşunun 100.YIL DÖNÜMÜNDE 29 Ekim 2023 sabah saat 07:00’de Manisa Cumhuriyet Meydanında buluştuk. Toplu fotoğraf çekildikten sonra 800 metre mesafedeki Manisa Şehitliğine yürüdük. Manisa Şehitliğinde ŞEHİTLERİMİZ için SAYGI DURUŞUNDA BULUNUP, İSTİKLAL MARŞIMIZI okuduktan sonra Şehitliğin muhtelif yerlerinden BİRER AVUÇ VATAN TOPRAĞI aldık.

Daha sonra Şehitliğin karşısındaki KIRTIK MEZARLIĞI girişinde kabri bulunan MANİSA TARZANI AHMET BEDEVİ’nin mezarından toprak alıp dua okuduk.

Şehitlikten 1500 metre yüksekliğindeki Spil Dağına doğru tırmanışa geçtik. Alaybey Falezileri üzerinden ilk durağımız 400 rakımlı KARAKAYA TERASLARINA yükseldik, Karakaya Teraslarında beş dakika mola verdik.

Karakaya Teraslarından 650 rakımdaki ARMUTSUYU ÇEŞMESİNE yükseldik. ARMUTSUYU ÇEŞMESİNDE 15 dakika kahvaltı molası verdik.

Armut suyu Çeşmesinden Spil Önduvar Klasik Rotasına giriş yaptık. Spil Önduvar Klasik rotadan beşyüz metre kaya tırmanarak SPİL BAYRAKTEPE’ye ulaştık. Spil BAYRAK TEPE’de toplu fotoğraf çekildikten sonra ŞEHİTLİKLERDEN getirdiğimiz KUTSAL VATAN TOPRAĞINI zirveye serptik.

Zirve seremonisi bittikten sonra Çampınarı Çeşmesinde öğle molası verdik. Öğle molası sonrası Çampınarı gazinosundan başlayarak Merdivenik, Çaybaşı Kanyonu, Oduncu Yolu, Manisa Kalesi-Ağlayankaya rotasından Ulu Camii üstüne indik. Ulu Camii sırtından geçerek Alaybey’de parkurumuzu sonlandırdık.

Sabah saat 07:00’de başlayan faaliyetimiz 11 saat 27 Dakika sürdü. Toplam 20 kilometre mesafe kaydettik, 1587 metre irtifa yükseldik.

Faaliyetimizin rota kaydına : https://www.wikiloc.com/…/alaybey-armut-suyu-spil-on… adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu faaliyetin video özetini https://www.youtube.com/watch?v=BbLztBCjr88 adresinden izleyebilirsiniz.

Bu anlamlı faaliyete katılım sağlayan Manisa Fırtına Dağcılık, Saruhanbey Dağcılık, Niobe Dağcılık, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi sporcularına teşekkür ederiz.

NİCE YÜZYILLARA DİYEREK CUMHURİYETİMİZİN YÜZÜNCÜ YILI KUTLU OLSUN. KURUCUMUZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK OLMAK ÜZERE ŞEHİTLERİMİZİN RUHU ŞAD OLSUN.

#29ekimcumhuriyetbayramı #anemontrekking #yüzüncüyıl #manisa #spildağı #şehittopraklarızirvelerde

DİLEK YARIMADASI & ZEUS MAĞARASI

DİLEK YARIMADASI KOYLAR & ZEUS MAĞARASI

22 Ekim 2023 Pazar günü Manisa’dan saat 06:00’da yola çıkan katılımcılarımız Torbalı’nın Çaybaşı köyünde sabah kahvaltısı yaptıktan sonra Aydın’ın Kuşadası ilçesine bağlı Güzelçamlı Beldesinde bulunan Dilekyarımadası Milli Parkı içine girdik. Milli parkın sivillere açık en son koyu olan Karasu koyundan başlayarak Kalamaki koyuna, oradan Aydınlık koyuna doğru beş kilometre yürüyüş yaptık. Yürüyüş sonrası Aydınlık koyunda denize girip çıktıktan sonra milli parkın çıkışındaki ZEUS MAĞARASINI ziyaret ettik. Küresel İklim krizi nedeniyle mağaradaki suyun azaldığını gördük. Umarım tüm dünyayı etkileyen kuraklık biter ve dağlarımız eski güzelliklerine kavuşur. Faaliyetimiz bittikten sonra Güzelçamlı merkezdeki kahvelerde son çaylarımızı içtikten sonra geride GÜZEL ANILAR bırakarak dönüşe geçtik.

ANEMON TREKKİNG ile bu güzellikleri sizlerde yaşamak isterseniz aramıza katılın. anemontrekking.com sitemizi ziyaret edin.

TÜRKMENKÖY’DEN TÜRKMEN ŞELALESİNE

15 Ekim 2023 Pazar günü Manisa ve Akhisar’dan gelen katılımcılar ile Türkmenköy Şelalesi faaliyeti için Yunt Dağı Büyüksümbüller köyünde buluştuk. Burada kahvaltı yaptıktan sonra yol üstündeki Obasya Kültür Merkezini gezdik. Gezi sonrası Türkmen köyüne doğru yola çıktık. Türkmenköy’de son hazırlıklarımızı yaptıktan sonra köyün doğusunda ormana girdik. Orman yollarından Turgut köyünün kuzey eteklerine doğru yükseldik. Vadi içinden batıya doğru giderek Türkmenköy Şelalesinin üst düzlüğüne ulaştık. Türkmen Şelalesinin döküldüğü üst dere yatağında öğle molası verdik. Öğle molası sonrası Büyük Şelale altına indik. Büyük Şelale altında 10 dakika mola verdikten sonra Küçük Şelale altına indik. Burada da 10 dakika mola verdikten sonra Türkmen köyüne Şelale klasik orman yolundan dönüşe geçtik. Türkmen köyüne geldikten sonra 15 km mesafe kaydedip 450 metre irtifa yükseldiğimiz faaliyeti sonlandırdık. Doğa içinde spor ve sağlık dolu bir günü geride bırakarak dönüşe geçtik. Faaliyeti başarıyla tamamlayan herkesi tebrik ederiz.

Bu faaliyet ile ilgili daha fazla fotoğraf için https://www.facebook.com/media/set/?vanity=onder.ergul.5&set=a.2950427611758651

#türkmenşelalesi #türkmenköy #manisa #anemontrekking

SALİHLİ KURŞUNLU ŞELALERİ

8 Ekim 2023 tarihinde sabah saat 06:45’te Manisa’dan Salihli’nin Sart köyüne yola çıktık. Sart köyü kahvesinde kahvaltı yaptıktan sonra Salihli’nin Kurşunlu Kaplıcalarına geldik. Kurşunlu kaplıcalarından yürüyüşe başlayarak Kurşunlu Deresi içinden Bahçecik köyü sırtlarına yükseldik. Bahçecik köyü sırtından Kurşunlu Deresi Kanyonuna girdik. Kanyonun doğu eteklerinden BÜYÜK KURŞUNLU ŞELALESİNE doğru boru yolunu takip ederek ulaştık. Burada öğle molası verdikten sonra kanyonun batı kıyısından Allahdiyen köye geldik. Allahdiyn köyünde çay molası verdikten sonra asfalt yoldan Kurşunlu kaplıcalarına ulaşarak 19 km’lik faaliyetimizi tamamladık.

Faaliyetimizin parkur kaydına https://www.wikiloc.com/…/kursunlu-selalesi-vadisi… adresinden ulaşabilirsiniz.