BOZDAĞLAR

BOZDAĞLAR

İzmir Bornova’daki Göktepe köyü, Buca Kaynaklardan başlayarak Manisa Sarıgöl ve Denizli Buldan’a kadar uzanan 160 kilometre uzunluğunda Doğudan Batıya uzanan DAĞLAR TOPLULUĞUDUR.

Bu dağlar Gediz Ovası ve Ödemiş-Bayındır ovalarını birbirinden ayırır. Bu sıra dağların içinde bilinen en popüler tepeler NİF DAĞI, MAHMUT DAĞI, BAĞYURDU DEDE DAĞI, İZMİR ÖDEMİŞ BOZDAĞ, MANİSA KUMPINAR TEPESİ, ALAŞEHİR BOZDAĞI başta gelmektedir.

Aynı zamanda bu dağlar topluluğunun içinde İzmir ve Manisa illerinin en yüksek doruk noktaları da bulunmaktadır. İzmir ve Manisa il sınırları İÇİNDE bulunan DİĞER DAĞLARIN aksine bu dağların dereleri YILIN 365 günü kurumadan AKAR. Mesela Manisa şehrinin üstünde yükselen Spil Dağında Mayıs sonu bütün dereler kurumuş durumdayken, kuş uçuşu 20 kilometre ilerideki Mahmut Dağının dereleri coşkuyla akmaktadır.

Bu yüzden İZMİR ve MANİSA’nın EN ÖNEMLİ SU KAYNAĞI olan BOZDAĞLARI KORUMALI VE KOLLAMALIYIZ. DAHA FAZLA BETONA GÖMÜP, MADENLERE KURBAN ETMEMELİYİZ.

Foto : 16 Ocak 2022 Ödemiş Bademli Mum Kayası

yavuz

2014 yılından beri Anemon Trekking Spor Kulübünün faaliyetlerini organize ediyorum. Rota çizip dağlarda yürüyorum. Dağcılık ve doğa sporlarına merakınız varsa faaliyetlerimize katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın