YENİKURUDERE KÖYÜNDEN ÇALDEDE DAĞINA

Anemon Trekking Spor Kulübü Başkanımız Yavuz ALNIAK‘ın dağcılık ve doğa yürüyüşlerine başladığı tarih olan 26 Şubat 2012’de ilk defa İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Yiğitler köyünden Yenikurudere köyüne yürümüştü. Kendisi doğa yürüyüşlerini çok sevmiş, 1992 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bünyesinde kurulan Anemon Trekking Gurubu içinde ilerleme kaydederek 2014 Kasım ayından bu yana Anemon Trekking Spor Kulübünün dağcılık ve doğa yürüyüşlerini organize etmeye başlamıştır.

26 Şubat 2012’den 27 Şubat 2022 tarihine kadar başkanımız Yavuz ALNIAK‘ın bilgisayar çizimli rotaları gerek google maps, gerek wikiloc platformlarında ilgi görmeye başlamış. Bugüne kadar çizip yürüdüğü 300’den fazla rotayı onbinlerce yerli/yabancı dağcı cihazlarına indirerek yürümeye başlamıştır. Başkanımız Yavuz ALNIAK iki aydır Anemon Trekking Faaliyet Veritabanı üzerinde çalışıyor. Veritabanına şu ana kadar yüklenen faaliyet kayıtları ve rotalarına göz atabilirsiniz.

27 Şubat 2022 tarihinde onuncu yıldönümünü kutlamak amacıyla Bozdağ Sıra Dağları içinde yer alan 1400 rakımlı Çaldede Dağı Zirvesine çıkmak üzere 480 rakımlı İzmir’in Kemalpaşa ilçesine bağlı Yenikurudere köyüne geldik. Son hazırlıklarımızı yaptıktan sonra köyün güneyinden Çaldede Dağına orman yolları ve Orman içi patikalardan yükselmeye başladık. Saat 13:30 civarı dağın Zirvesindeki yangın Kulesine ulaştık. Kulenin 100 metre kuzeyinde 1380 rakımda bulunan Çaldede Türbesinde seremoni yaptık. Daha sonra sırt hattından 1.5 km kuzeye doğru ilerleyerek 1400 rakımlı Çaldede Zirvesine ulaştık. Zirveden Kuzeybatı istikametinde sırt hattından iniş yaparak saat 16:00da Yenikurudere köyüne ulaşarak Anemon Trekking Spor Kulübünün bir faaliyetini daha tamamladık. Toplamda 1100 metre irtifa Yükseldik. 13 km mesafe kaydettik.

Yenikurudere köy kahvesinde 10.yıl pastamızı keserek on yıllık başarılarımızı kutladık. Daha nice nice on yıllara doğada ve dağlarda yürümek tırmanmak dileğiyle. SEVGİ VE SELAMLAR

Yenikurudere-Çaldede Tırmanış faaliyetinin fotoğraf ve videolarına https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159234672419652 adresinden ulaşabilirsiniz.

Gerçekleştirilen faaliyetin parkur kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/10-yil-yeni-kurudere-caldede-dagi-anemon-trekking-96377232 adresinden ulaşabilirsiniz.

yavuz

2014 yılından beri Anemon Trekking Spor Kulübünün faaliyetlerini organize ediyorum. Rota çizip dağlarda yürüyorum. Dağcılık ve doğa sporlarına merakınız varsa faaliyetlerimize katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın