BOZDAĞLAR

BOZDAĞLAR

İzmir Bornova’daki Göktepe köyü, Buca Kaynaklardan başlayarak Manisa Sarıgöl ve Denizli Buldan’a kadar uzanan 160 kilometre uzunluğunda Doğudan Batıya uzanan DAĞLAR TOPLULUĞUDUR.

Bu dağlar Gediz Ovası ve Ödemiş-Bayındır ovalarını birbirinden ayırır. Bu sıra dağların içinde bilinen en popüler tepeler NİF DAĞI, MAHMUT DAĞI, BAĞYURDU DEDE DAĞI, İZMİR ÖDEMİŞ BOZDAĞ, MANİSA KUMPINAR TEPESİ, ALAŞEHİR BOZDAĞI başta gelmektedir.

Aynı zamanda bu dağlar topluluğunun içinde İzmir ve Manisa illerinin en yüksek doruk noktaları da bulunmaktadır. İzmir ve Manisa il sınırları İÇİNDE bulunan DİĞER DAĞLARIN aksine bu dağların dereleri YILIN 365 günü kurumadan AKAR. Mesela Manisa şehrinin üstünde yükselen Spil Dağında Mayıs sonu bütün dereler kurumuş durumdayken, kuş uçuşu 20 kilometre ilerideki Mahmut Dağının dereleri coşkuyla akmaktadır.

Bu yüzden İZMİR ve MANİSA’nın EN ÖNEMLİ SU KAYNAĞI olan BOZDAĞLARI KORUMALI VE KOLLAMALIYIZ. DAHA FAZLA BETONA GÖMÜP, MADENLERE KURBAN ETMEMELİYİZ.

Foto : 16 Ocak 2022 Ödemiş Bademli Mum Kayası

İZMİR VE MANİSA İL SINIRLARINDAKİ EN YÜKSEK İKİ DORUĞUN YANYANA VE İKİ İLİN SINIRINI BELİRLEDİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

İZMİR VE MANİSA İL SINIRLARINDAKİ EN YÜKSEK İKİ DORUĞUN YANYANA VE İKİ İLİN SINIRINI BELİRLEDİĞİNİ BİLİYORMUYDUNUZ ?

16 Ocak 2022 Pazar günü Ödemiş Bademli’den Mum Kayası’na tırmanış yaparken Ödemiş Ovasının kuzeyinde yükselen Bozdağların iki doruğunu açık ve net havada çok güzel bir şekilde görüntüledik. İşin en ilginç tarafı 2173 rakımlı Bozdağ İzmir il sınırlarında kalırken, yan komşusu 2080 rakımlı KUMPINAR Dağı Manisa il sınırları içinde yer alıyor ve bu iki dağ BAĞLI BULUNDUĞU İLİN EN YÜKSEK NOKTASI KONUMUNDADIR.

2022’NİN İLK ZİRVESİ HACETDEDE

2022 yılının Anemon Trekking faaliyetinde ilk zirvemiz Ödemiş Bademli Hacetdede oldu.

16 Ocak 2022 sabh saat 07:45’de Manisa’dan yola çıkarak ilk önce Turgutlu Çatalköprü köyüne ulaştık. Burada köyü ve Karayüz Kanyonu girişini biraz gezdikten sonra Bozkır,Güney,Kuşlar, Karaköy dağa köylerini geçerek Ödemiş’e ulaştık. Ödemiş’te sabah kahvaltısı yaptıktan sonra Bademli köyüne devam ettik. Bademli Köyü 1100 rakımlı Kervan Camisine kadar araçla çıktıktan sonra burada son hazırlıklarımızı yaparak tırmanışımıza başladık. İlk önce 1650 rakımlı Mum Kayasına ulaştık. Ödemiş Ovasına hakim noktada seremoni yaparak bölgenin en yüksek tepesi olan 1850 rakımlı HACETDEDE zirvesine doğru yola çıktık. Zaman zaman saatte 40 km esen ve -10’dereceye varan soğukta güçlükle HACETDEDE ZRİVESİNE ulaştık. Burada hızlı bir şekilde seremoni yaptıktan sonra farklı bir rotadan Kervan Camisine dönerek faaliyetimizi sonlandırdık.

Bu faaliyetin albüm hikayesine https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159161728579652 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu faaliyetin parkur kaydına https://tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/kervan-cami-mum-kayasi-hacetdede-anemon-trekking-92957748 adresinden ulaşabilirsiniz.

2021 YILINI MELANPAGOS’TA ÇINTAR TOPLAYARAK KAPATTIK


Manisa, İzmir ve Saruhanlı’dan faaliyetimize katılan arkadaşlar ile 26 Aralık 2021 sabah saat 08:00’de Muradiye’de buluşarak Menemen ilçesinin Göktepe köyüne hareket ettik. Göktepe köy kahvesinde kahvaltı yaptıktan sonra planlanan rotamızdan Melanpagos Antik Kentine doğru sarp orman ve dere yataklarından ilerleyerek yükselmeye başladık. Bazı bölgelerde ALAN TARAMASI yaparak ÇINTAR toplamaya başladık. Melanpagos Antik Kentine ulaştıktan sonra burada öğle molası verdik. Öğle molası sonrası planlanan rotadan Göktepe köyüne inerek faaliyetimizi sonlandırdık. 2021 yılına Yamanlar Dağından veda ettik.
2021 yılı Şubat ayında geçirdiğimiz dağ kazası sonrası hızlı bir şekilde toparlanarak faaliyetlerimize kaldığımız yerden devam etmeyi başardık. Umarım 2022 yılı dağcılık camiası adına daha güzel geçer.
YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN

Bu faaliyetin rotası https://www.wikiloc.com/hiking-trails/goktepe-melanpagos-anemon-trekking-91389403

Bu faaliyetin albüm hikayesi https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159125845414652

TAŞDUVARDAN NİF DAĞINA TIRMANDIK

5 Aralık 2021 sabah saat 07:45’de Kemalpaşa Çınarköy mevkisinden başlayarak Nif Taşduvar Klasik rotasını takip ederek saat 12:30’da 1507 rakımlı NİF DAĞI zirvesine güzel bir havada ulaştık. Burada seremoni yaptıktan sonra dağın batı eteklerinden KIZILÜZÜM köyüne giden sırt hattını takip ederek başlangıç noktamıza saat 16:30’da dönerek faaliyetimizi sonlandırdık. Katılan arkadaşlara teşekkür ederiz. Başka güzel bir faaliyette görüşmek dileğiyle.

Bu faaliyetin rota kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/nif-tas-duvar-anemon-trekking-90197654 adresinden albüm hikayesine https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159089386404652 adresinden ulaşabilirsiniz.

KOZAK YAYLASINDAN AKRAPOLE SUYUN TARİHİNE YOLCULUK

KOZAK YAYLASINDAN AKRAPOLE SUYUN TARİHİNE YOLCULUK YAPTIK14 Kasım 2021 tarihinde Kozak Yaylasından başlayarak planlanan rotadan tarihi SU KEMERLERİNİ takip ederek AKRAPOL’e tırmandık. Daha sonra AKRAPOL KALESİNİ gezdikten sonra TEEFERİK ile Bergama şehir merkezine indik. Bergama şehir merkezinde KIZILAVLU ve diğer tarihi mekanları gezdikten sonra 14 km’lik parkurumuzu tamamlayarak faaliyetimizi sonlandırdık. Faaliyetimize Kozak Yaylasında bir yayla evinden başlayarak bizimle birlikte 14 km yürüyen MİNİK KEDİ’de faaliyetimizin MASKOTU ve FENOMENİ oldu. TARİHİ Pankartımız ile bizlere güzel pozlar verdi 🙂 Tarihi SU KEMERLERİNE kolay bir şekilde tırmanıp inerek bizleri güldürdü.Bu faaliyetin albüm hikayesine https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK… adresinden ulaşabilirsiniz. Faaliyetimizin rotası https://tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/bergama-su-yolu-anemon-trekking-88875190 adresindedir.

BAYRAĞIMIZI BAL KAYASINA ASTIK, SPİL DAĞINA YENİ BİR TEKNİK TIRMANIŞ PARKURU KAZANDIRDIK

7 Kasım 2021 sabah saat 08:0’de İzmir’den faaliyetimize katılan 5 kişi ve Manisa’dan 5 kişi toplam 10 kişilik ekibimiz ile Manisa Şehir Hastanesi önünden başalayarak Kırtık Mezarlığı arkasındaki Kırtık Tepesine doğru tırmanmaya başladık. Daha sonra doğuya doğru Çukurçeşme kayalıklarından KOMANDO ÇEŞMESİNE yükseldik. Rakım 520’de bulunan çeşmede kahvaltı molası verdikten sonra Bal Kayasına doğru Kaya diplerinden yan geçiş yaparak dikkatli bir şekilde yükselmeye başladık. Saat 11:50’de 818 rakımlı BAL KAYASI KULESİNE tırmanmayı başardık. Burada seremoni yapıp, öğle yemeklerimizi yedikten sonra Çöplük Vadisi üstündeki DOMUZ Deresinden inişe geçerek saat 16:40’ta faaliyeti sonladırdık ve evlerimize dönüşe geçtik. Spil Dağına ve Bal Kayasına yeni bir teknik tırmanış rotası kazandıran katılımcı tüm arkadaşlara ve rehberliğimizi yapan Ihsan Ermin ve Can ERMİN kardeşlerimize çok çok teşekkür ederiz.

Bu faaliyetin albüm hikayesine bu linkten ulaşabilirsiniz. Faaliyetin parkur kaydına bu linkten ulaşabilirsiniz.

BUGÜN TÜRKMEN ŞELALESİNDE DÖKTAŞ GRUP’U DOĞA İLE BULUŞTURDUK

Manisa Organize Sanayii Bölgesinde hizmet veren DÖKTAŞ GRUP personelini DOĞA ile buluşturduk. 6 Kasım 2021 saat 09:00’da Manisa’dan yola çıkarak OBASYA’da kahvaltı yaptıktan sonra OBASYA evlerini ve kıl çadırları gezdik. Daha sonra araçlarımıza binerek Türkmen köyüne ulaştık. Türkmen köyünden Şelaleler bölgesine 3 km yürüyüş yaptıktan sonra ilk önce küçük şelalede, daha sonra büyük şelalede fotoğraflar çekildik. Şelalelerde yarım saat mola verdikten sonra planlanan rotadan şelalelerin üstündeki dere yatağına patikalardan çıktık. Burada da 15 dakika mola verdikten sonra farklı bir rotadan Türkmen köyüne doğru ilerledik. Araçlarımıza binerek tekrar OBASYA’ya gelerek burada bizler için hazırlanmış olan öğle yemeklerimizi ve KEYİF çaylarımızı içerek doğada güzel bir gün geçirmenin MUTLULUĞU ile evlerimize geri döndük. Sizlerde DÖKTAŞ GRUP gibi çalışanlarınızı mutlu etmek istiyorsanız 0 850 303 91 11 nolu WHATSAP hattından bize ulaşabilir veya http://anemontrekking.com sayfamızdan faaliyetlerimizi inceleyebilirsiniz. ANEMON TREKKİNG ile kalın, MUTLU KALIN 🙂

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMINI SPİL ÖNDUVAR TIRMANARAK KUTLADIK

29 Ekim 2021 sabah saat 08:15’de 550 rakımlı Karakaya Teraslarından başlayarak Armutsuyu, Spil Önduvar Klasik rotadan 1430 rakımlı Spil Önduvar Bayrak Tepeye 3.5 saatte 800 küsur metre irtifa kaydederek ulaştık ve Cumhuriyetimizin 98. Yıl Dönümünü zirvede kutladık. Daha sonra yarım saatlik yemek ve dinlenme molası sonrası Atalanı, Geyikpınarı, Çaybaşı Kanyonu, Oduncuyolu üzerinden Karakaya Teraslarına ulaşarak CUMHURİYET Tırmanışını sonlandırdık.

Bu faaliyetin albüm hikayesine bu linkten erişebilirsiniz.

Çivril Akdağ Kocayayla Kampı ve Zirve Tırmanışı

16 Ekim 2021 tarihinde Afyon’un Sandıklı ilçesi sınırlarındaki Akdağ Tabiat parkı içindeki Kocayayla’da kamp kurduk.

17 Ekim 2021 tarihinde Avcıbeli Çeşmesi mevkiinden Denizli’nin Çivril ilçesi sınırlarında bulunan 2450 rakımlı Akdağ zirvesine tırmandık.

Çivril Akdağ Zirve 2450
Rakım 2030
Rakım 2150

Bu faaliyetin tüm detaylarına bu linkten ulaşabilirsiniz.