Yazar

Author Archive by yavuz

TRENLE KARCI DAĞI KARABABA ZİRVESİNE

Denizli Karcı Dağı Karababa Zirvesi 22.5.2022

21 Mayıs 2022 Akşam Saat 18:00 İzmir BASMANE Garından trenle Denizli’ye yola çıktık. Saat 22:45’te Denizli’de indik. Ahmet CANBAZOĞLU kardeşimiz bizi tren garından alarak Başkarcı köyüne götürdü. 21 Mayıs’ı 22 Mayıs’a bağlayan gece saat 12:45’te tüm hazırlıkları tamamlayarak 775 rakımdan yürüyüşe başladık. Saat 06:45’te 2308 rakımlı Karcı Dağı Karababa Zirvesine ayak bastık. Zirve dönüşü Ornaz Şelalelerine inerek gezdik. Ornaz Vadisinden Başkarcı köyüne döndüğümüzde saat 14:45’ti.Toplamda 1800 metre irtifa yükselip 14 saat 15 dakikada 24 km mesafe kaydederek faaliyeti sonlandırdık. Bu güzel faaliyette bize rehberlik eden, Denizli’de en güzel şekilde bizi misafir eden AHMET CANBAZOĞLU’na teşekkür ederiz.

Gerçekleştirilen bu faaliyetin parkur kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/baskarci-karabazirve-ornazvadisi-anemon-trekking-103494951 adresinden ulaşabilirsiniz.

Gerçekleştirilen bu faaliyetin albüm hikayesine https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159378420379652 adresinden ulaşabilirsiniz.

Atatürk’ü Anma 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını SİVRİCE TEPESİNDE kutladık

Manisa Spil Dağı Haydar Deresi

Manisa Anemon Trekking Spor Kulübü Sporcuları 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Genclik ve Spor Bayramında Ağlayankaya’dan yürüyüşe başlayarak Haydar Deresi üzerinden 480 rakımlı SİVRİCE TEPESİNE tırmandı. Sivrice Tepesinde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını üzerlerindeki ATATÜRK TİŞÖRTLERİ ile kutlayan sporcular orman yollarından Uncubozköy Kent Ormanına yürüdü. Burada Osmanlı Müzesini gezdikten sonra 10 kmlik yürüyüşü sonlandırdık.

Gerçekleştirilen faaliyetin albüm hikayesine https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159372619789652 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu faaliyetin parkur kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/niobe-sivrice-tepesi-umcubozkoy-akil-hastanesi-anemon-trekking-103224865 adresinden ulaşabilirsiniz.

CELAL BAYAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİMİZİ TÜRKMEN ŞELALESİNE GÖTÜRDÜK ORADAN YUNT DAĞI PELİTALAN KÖYÜ BARAJINDA CAĞ KEBABI YEDİRDİK

15 Mayıs 2022 Pazar günü Muradiye Ayşe Hafsa Sultan Yurdunda kalan kız öğrencilerimiz ile birlikte ilk önce OBASYA’yaya gittik.

Obasya’yı yarım saat gezdikten sonra Türkmen köyüne geçtik. Türkmen Şelalesine kadar 3 km yürüdükten sonra ilk önce Küçük Türkmen daha sonra Büyük Türkmen Şelalesine çıkmayı başardık.

Daha sonra Yunt Dağı Pelitalan köylülerinin hayrı olan Pelitalan Barajı CAĞ Kebabı Şenliğine katıldık. Etin kilosunun 150 lirayı bulduğu günümüz ekonomik koşullarında, Yund Dağlarının buram buram kekik kokan yaylalarının otlarından yiyen keçi ve koyunlarından pişirilen CAĞ KEBAPLARINI öğrencilerimiz doyasıya yiyerek bir yandan muhteşem bir damak tadının zevkini yaşarken, diğer yandan Pelitalan Barajının etrafındaki doğal güzelliklerin tadını çıkardı.

Bu güzel hayır yemeğini bizlerle ve değerli CBÜ öğrencileri ile paylaşan GÖNLÜ ZENGİN PELİTALAN köylüsüne YÜREKTEN TEŞEKKÜR EDERİZ.

Gerçekleştirilen bu faaliyetin fotolarına https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159367690139652 adresinden ulaşabilirsiniz.

BOZDAĞ’A KLASİK GÜNEYBATI ROTASINDAN ZİRVE YAPTIK, KUZEYBATI SIRTINDAN İNDİK

8 Mayıs 2022 Pazar günü Manisa’dan saat 07:00’de yola çıktık. Sart köyünde sabah kahvaltısı yaptıktan sonra Ödemiş Bozdağ Kasabasının yolunu tuttuk. Saat 08:50’de Klasik Güneybatı rotasından tırmanışa başladık. Saat 11:30’da 2159 rakımlı Bozdağ’ın ikinci en yüksek noktası TELEFERİK TEPEYE ulaştık. Burada çay ve yemek molası verdikten sonra dağın kuzeybatı sırtından inişe geçtik. Dik Deresinin 2 km kuzeyinden oval bir çizgi çizerek Bozdağ kasabasına saat 16:45’de inerek tırmanış faaliyetini sonlandırdık. Bu faaliyetimizi, Ramazan Bayramı arefesinde trafik kazası geçiren ve hastanede tedavi gören sporcumuz HEDİYE ÇALIŞIKUŞU’na adıyor kendisine ACİL ŞİFALAR diliyoruz.

Bu faaliyetin albüm hikayesine https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159356149919652 adresinden ulaşabilir bütün faaliyetin detaylarını okuyabilir, fotoğraf ve videolarını görebilirsiniz.

Bu faaliyetin parkur kaydı https://www.wikiloc.com/hiking-trails/bozdag-klasik-kuzeybati-sirti-anemon-trekking-102212147 adresindedir.

Bu faaliyetin facebook etkinlik linki https://www.facebook.com/events/722291065471999 adresindedir.

23 NİSAN’I LATMOS TEKERLEKTEPE’DE KUTLADIK

Latmos Beşparmak Dağları Tekerlektepe Zirvesi

23-24 Nisan 2022 tarihlerinde Latmos Beşparmak Dağlarında kamplı faaliyet düzenledik.

23 Nisan 2022 sabah İzmir ve Manisa’dan gelen dağcılar ile Muğla’nın Milas ilçesine bağlı AKÇALI köyünde saat 08:00’de buluştuk. Köyün 2 km ilerisinde 601 rakımlı ormanlık alandan başlayarak planlanan rotadan Latmos Beşparmak Dağları’nın zirvesi TEKERLEKTEPE’ye doğru yola çıktık.

Saat 12:30’da 1370 rakımlı TEKERLEKTEPE zirvesine ulaştık. Toplu halde seremoni yaparak 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramının 102. yıl dönümünü kutladık.

Latmos Tekerlektepe Zirvesi

Daha sonra aynı rotadan Akçalı köyüne doğru inişe geçtik. 4 arkadaşımız bizden ayrılarak bacadan geçerek Gölyaka köyüne doğru farklı bir rotadan inişe geçti. 23 Nisan Faaliyeti saat 17:15’de aynı noktada sonlandırarak kamp kurmak için Kapıkırı köyüne araçla yola çıktık.

Kapıkırı köyünde akşam kampımızı kurduk. Heraklia Antik Kenti üstünden, Bafa Gölünün karşı kıyısından muhteşem günbatımını izledikten sonra yemeklerimizi yedik ve dinlenmeye çekildik.

Sabah saat 06:00’da kalktık. Sabah kahvaltımızı yaptık. Çadırlarımızı topladık. Kapıkırı köyü Heraklia Antik Kentini gezdik.

Kapıkırı köyünün tarihi yerlerini gezdikten sonra son hazırlıklarımızı yaparak Saat 10:00’da yürüyüşe başlayarak, 15 km mesafeli KAPIKIRI-İSA MAĞARASI-YEDİLER MANASTIRI-GÖLYAKA arasındaki tarihi KARİA yolunun bir bölümünü yürümeye başladık. Saat 11:10’da İsa’nın Mağarasına ulaştık. Mağaranın tahrip edildiğini görünce üzüldük 🙁

Bu mağarada küçük bir mola verdikten sonra Yediler Manastırına doğru yola çıktık. Saat 14:00’de Yediler Manastırına ulaştık. Manastırın etrafındaki tarihi yerleri gezdikten sonra Kerdemelik bölgesindeki neolatik resimleri görmek için yola çıktık. Saat 15:30’da güçlükle de olsa neolatik resimlerin olduğu mağarayı bulduk ve resimleri fotoğrafladık. Daha sonra Gölyaka’ya indik. Gölyaka’dan sahilden Kapıkırı’na yürüyerek ulaştık ve saat 17:50’de faaliyeti sonlandırdık ve Manisa’ya dönüşe geçtik.

23-24 Nisan tarihlerinde dolu dolu Beşparmak Dağlarını gezip arşınlayarak güzel bir ANEMON TREKKİNG etkinliğine imza attık. Katılan arkadaşlarımızı tebrik ederiz.

23 Nisan Akçalı-Tekerlektepe Rota Kaydı https://www.wikiloc.com/hiking-trails/akcali-latmos-zirve-anemon-trekking-100828176

23 Nisan Akçalı-Tekerlektepe Faaliyeti Albüm Hikayesi https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159330087759652

24 Nisan Kapıkırı-İsa Mağarası-Yediler Manastırı-Kerdemelik-Gölyaka Rota Kaydı https://www.wikiloc.com/hiking-trails/kapikiri-isa-magarasi-yediler-manastiri-kerdemelik-anemon-trekking-100949376

24 Nisan Kapıkırı-İsa Mağarası-Yediler Manastırı-Kerdemelik-Gölyaka Albüm Hikayesi https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159330113019652

KARAKUZU KANYONUNDA ŞELALELERE DOYDUK

10 Nisan 2022 Pazar günü İzmir’in Aliağa İlçesine bağlı Karakuzu köyünde Karakuzu Kanyonu Şelale Şenliği düzenledik. Saat 08:00’de Karakuzu köyünden doğu yönünde 4 km kadar patikalardan yürüdükten sonra Karakuzu Kanyonuna girdik. Kanyonda ilk durağımız MEDİNE’nin ŞARLAĞI adında ki 20 metre yüksekliğindeki ŞELALE oldu.

Fakat bu sene yağışların çok az olması nedeniyle HAYAL KIRIKLIĞINA uğradık. Yine de bu halinin fotoğraflarını çektikten sonra burada bir kahvaltı molası verdik ve Planlanan rotadan Karakuzu Kanyonunun derinliklerine doğru yükselmeye devam ettik.

Mağaradan Karakuzu Kanyonu

Medine’nin Şarlağı’ndan sonraki küçük şelaleler daha canlı akıyor ve havuzları berrak pırıl pırıl su ile doluydu. Bu bizi heyecanlandırdı. Neşemiz yerine geldi. Daha heyecanlı bir şekilde yukarıdaki takım şelale ve havuzlarına doğru yükselişimizi sürdürdük. Saat 12 civarında kanyon içinde 2 km yükseldikten sonra KARAKUZU ŞELALESİNE ulaştık. Şelale o kadar güzel akıyor ve havuzu içindeki suya etrafını çevreleyen volkanik kayaların gölgesi muhteşem bir şekilde yansıyordu.

Karakuzu Şelalesi Aliağa/İZMİR

Burada da 15 dakika mola verip doya doya bu güzelliği seyrettikten sonra kanyon içinde yukarıya doğru tırmanmaya devam ederek öbür havuzlara doğru ilerlemeye devam ettik. Birbirinden güzel 6 farklı havuz ve şelalesini geçtikten sonra kanyonun dağın üstündeki başlangıç noktasına ulaştık. Ovacık Yaylası ile Kanyon birleşimindeki muhteşem ÇINAR’ın yanındaki çeşmeden doya doya su içerek ferahladık. Burada da 15 dakika mola verdikten sonra bu sefer muhteşem güzelliği ile büyüleyen ÇAL GÖLÜ’ne doğru yükselmeye devam ettik.

Ovacık Yaylası Çınar

ÇAL GÖLÜ’nün Çandarlı Körfezi manzaralı muhteşem kıyısında oturup doya doya bu manzaranın tadını çıkardıktan sonra Karakuzu köyüne doğru yola çıktık.

Karakuzu köyünün üstündeki Karakuzu Tepesine tırmanıp buradan İzmir Körfezi girişi, Foça koyları, Çandarlı körfezi, Aliağa Nemrut Limanı, Şakran Körfezi ve Yund Dağları arasındaki gerdanlık Güzelhisar Barajı manzaralarını izleyerek köye doğru inişe geçtik.

Karakuzu Tepesi

Toplam 22 km yol yürüyüp ortalama bin metre irtifa yükseldik. 11 saat süren faaliyet sonunda bol miktarda GÜZEL ANI bırakarak MUTLU bir şekilde KARAKUZU ŞELALE ŞENLİĞİ faaliyetimizi sonlandırdık. Sizlerde güzel anılar biriktirmek ve sağlığınıza sağlık katmak istiyorsanız bize katılın.

Bu faaliyetin albüm hikayesine https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159306165724652 adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu faaliyetin parkur kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/karakuzu-kanyonu-selaleri-cal-golu-anemon-trekking-99600642 adresinden ulaşabilirsiniz.

FAALİYETLERİMİZE ANTALYA’DAN ÖDÜL GELDİ

Antalya’nın İLK Türkiye Dağcılık Federasyonu İl Temsilcisi olan Ahmet Kemal GÜNEŞ hocamız 7 Nisan 2022 tarihinde Manisa’ya gelerek duayyen dağcı Ali Haydar AKSAKAL, dağcı-araştırmacı Cumhur KAVÇAK, Anemon Trekking Spor Kulübü Lideri Yavuz ALNIAK ve dağcı arkadaşımız Zeynep ÇELİK’e plaket ve ödüllerini takdim etti. A.Kemal GÜNEŞ 1986-2006 yılları arasında Antalya il temsilcisi olarak görev yaptı. Dağcılık hayatı boyunca 22 Ciltlik dağcılık arşivi ve faaliyet envanteri oluşturdu.

İki yaşayan tarih ve duayyen dağcı Ali Haydar AKSAKAL’ın ve A.Kemal GÜNEŞ hocamızın yanında olmak bizleri onore etti.

A.Kemal GÜNEŞ hocamıza verdiği ödül,plaket ve 22 Ciltlik Dağcılık Ansiklopedisi hediyesi nedeniyle çok çok teşekkür ediyoruz.

KARAKUZU KANYONU ŞELALE ŞENLİĞİ

İzmir’in Aliağa İlçesine bağlı Karakuzu köyünden başlayarak planlanan rotadan Karakuzu Kanyonuna girilecektir. Basamak şeklinde birbirinden güzel takım şelalelerin kıyısından geçtik sonra Dumanlıdağ’ın kuzey eteklerindeki dillere destan güzelliği ile büyüleyen ÇAL GÖLÜNE doğru tırmanıldıktan sonra burada öğle molası verilecek. Öğle molası sonrası farklı bir rotadan başlangıç noktamız Karakuzu köyüne inilerek faaliyetimiz sonlandırılacaktır. Tahmini mesafe 20 km ve tahmini irtifa 900 metredir. Bahar aylarınında keyifli bir doğa yürüyüşü ypamak isteyen herkes faaliyetimize davetlidir.

Program :

10 NİSAN Pazar

07:00 Manisa’dan Karakuzu köyüne hareket ve Büyük Sümbüller köyünde kahvaltı.
08:30 Karakuzu köyüne varış ve yürüyüşe başlama
19:00 Tahmini Faaliyet bitişi ve dönüş

KAYIT ve BİLGİ İÇİN :

Anemon Trekking Whatsap Hattı : 0-850-303 91 11 veya Önder ERGÜL ile 0 534 737 95 35 numaralı telefondan irtibata geçebilirsiniz.

Anemon Trekking Whatsap Duyuru Gurubuna üye olarak bundan sonraki etkinliklerimizden haberdar olmak için

WHATSAP İÇİN https://chat.whatsapp.com/EstLmUsfztaBqgDSmO8fPZ

TELEGRAM İÇİN https://t.me/anemontrekking

KARAGÖL KAMPI VE KÜÇÜKKIZILTEPE DAĞI TIRMANIŞI

26-27 Mart 2022 tarihlerinde Anemon Trekking Spor Kulübünün planlı faaliyetlerinden Karagöl Kampı ve Küçükkızıltepe Dağı Tırmanışı başarı ile gerçekleştirildi.

26 Mart 2022 sabah saat 09:30’da Manisa’dan bir, Muğla’dan üç kişinin katılımıyla Muğla’da buluşarak Denizli’nin Beyağaç ilçesine yola çıktık. Beyağaç ilçesinde öğle yemeği yedikten sonra Karagöl’e gittik. Karagöl’de kampımızı kurduktan sonra 4 km göl çevresinde yürüyüş yaptık. Saat 22:00’de dinlenmeye çekildik.

27 Mart 2022 sabah saat 04:45’de çadırlarımızdan uyandık. Sıcak su kaynatıp çay içtikten sonra saat 05:50’de planlanan rotadan Küçükkızıltepe diğer adıyla Büyükkızıltepe Dağına doğru yola çıktık. Toplam 12.5 km mesafe kaydederek 800 metre irtifa yükselerek dağın batısından zirvesine çıkmayı başardık. Zirvenin 1800 metresine kadar 15-20 santim derinliğinde toz kar vardı. Krampon kullanmamıza gerek kalmadı. 1800 metreden sonra zeminde sert buzlu kar olması nedeniyle krampon takarak yükselmeye devam ettik.

Zirvede seremoni yaptıktan sonra planlanan rotadan dağın doğu sırtından inişe geçtik. Dağın kuzeyindeki orman yollarına doğru iniş yaptık. Küçükkızıltepe Dağının doğusundaki 1020 rakımdaki Gök Çayının üstünden geçerek Karagöl’e doğru orman yollarından ilerlemeye başladık.

Toplam 35 km mesafe, 1480 metre irtifa yükselerek ZOR ama İMKANSIZ olmayan bir faaliyeti tamamlayarak bölgeye güzel bir rota hediye ettik.

Gerçekleştirilen faaliyetin albüm hikayesine https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159283852644652 adresinden ulaşabilirsiniz.

Gerçekleştirilen faaliyetin rota kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/karagol-kucukkiziltepe-transi-anemon-trekking-98551588 adresinden ulaşabilirsiniz.

MANİSA’DAN GÜZELÇAMLI ATATEPE ZİRVESİNE

13 Mart 2022 sabah saat 06:30’da Manisa’dan yola çıkarak 180 km uzaklıkta Kuşadası Güzelçamlı Beldesine ulaştık. Ülkemizi esir alan Sibirya AYBARS soğukları nedeniyle sıcaklığın gece -5 derece olduğu bölgemizde biraz üşüyerek seyahat ettik. Normalde Ege’nin kıyı kesimlerinde böyle soğukların özellikle MART ayında görülmesi hepimizi şaşırttı.

Güzelçamlı’ya ulaştıktan sonra bir kahvede kahvaltımızı yaptık ve son hazırlıklarımızı yaparak planlanan rotadan 1040 rakımlı ATATEPE diğer adıyla AYRICA DAĞI’na tırmanışa geçtik. ATATEPE, Dilek Yarımadası içinde yer alan en yüksek tepelerinden birisi. Atatepe’nin en belirgin özelliği, Kuşadası körfezine hakim ve en yüksek tepe olması ve muhteşem manzarası dağcıları kendisine çekiyor.

Atatepe’nin doğu eteklerinde yer alan BAL DERESİ’nin doğusundaki orman yollarından 7 km mesafe kaydedip 650 rakımlara yükseldikten sonra TEKÇAM kavşağında Bal Deresine doğru inişe geçtik. Dere yatağından 2 km güneye doğru yürüdükten sonra ATATEPE’nin güneydoğu sırtına ulaştık. Dağın güneydoğu sırtından zirveye doğru %40 eğimli arazide tırmanışa geçtik. Saat 14:10’da güçlükle de olsa zirveye ulaşmayı başardık. Saat 10:00’da Güzelçamlı’dan yürüyüşe başlamıştık. Toplam bin metre tırmanarak 4 saatte zirveye ulaşmış olduk.

Bu faaliyetin albüm hikayesine https://www.facebook.com/media/set/?vanity=yavuzALNIAK&set=a.10159258894509652 adresinden ulaşabilirsiniz. Faaliyetin parkur kaydına https://www.wikiloc.com/hiking-trails/guzelcamli-atatepe-anemon-trekking-97494436 adresinden erişebilirsiniz.